Skip to content

County Colours

County Colours

COUNTY COLOURS AWARDED

1955 Mrs A Fields, Mrs D. Preece, Miss J. Campbell, Mrs Edwards, Mrs Atherton (Rhyl Christ Church); Miss B. Williams (Alpha); S. Jones, E. Watson, W. Field, J. Bennett, S. Heap (Rhyl Christ Church); Mrs Connah, H. Hibbert (Pen-y-Ffordd), J. W. Murphy (St Asaph).
1957 Miss Pimlott, D. Simpson (St Asaph).
1958 Mrs P. LI. Jones, Miss V. Morris, D. Lloyd (Holywell); Miss M. Morris, Miss J. Williams, R. Jones (Rhyl Christ Church).
1959 Mrs M. Doxon, Miss P. Jones (St Asaph); B. Thompson, F. Lee (Rhyl Christ Church); Mrs B. Woods (Holywell).
1960 Mrs C. Kerfoot (St Asaph); D. George (Hawarden Bridge); N. Morgan (Holywell).
1962 Mrs B. Settle (St Asaph); W. Bateman, D. Hughes (Northop); E. Griffiths (Holywell); M. Walker (Rhyl Christ Church).
1963 Mrs P. Pierce, C. Kerfoot (St Asaph); R. Garbutt (Holywell); R. Grey (Llandyrnog).
1965 R. Sedgewick (Rossett)
1966 J. Howatson (St Asaph); G. Roberts (Llandyrnog).
1967 Mrs S. Barron (Narthop); L Morris (St Asaph).
1969 Miss E. Jones (St Asaph); D. Stretford, K. Brookes (Deeside).
1970 K. Lloyd-Jones (Deeside).
1972 Mrs Topp (Ruthin); Mrs P Hughes (Mold); Mrs N. Dunn, R. Long (Holywell)
1973 Miss Bateman (Northop); Mrs G. Hunter (B/Mold); B. W. Hobart (RAF); C. Jones (Holywell); M. Coppack (Deeside).
1974 G Williams (Mold); P Hewitt (Holywell)
1975 Mrs H. Evans.
1978 Miss D. Lewis, Miss S. Williams, R. Ashley, I. Hughes, R. Eastwood, I. Starkey
1979 Mrs Y. Edwards, Mrs A LI. Davies, M. Wynne, P. Russell, Miss A Nelson.
1980 S. Evans, D. Berry.
1981 Mrs W. Copping, Miss S. Goulding, Miss J. Banham, Miss J. Whitby.
1982 Miss J. Mapp, I. Russell, S. Alker.
1985 B. Evans, A. Stewart, S. Nimmo.
1986 Mrs J. Butler, B. Evans, P. Bryan, P. Stevenson, M. Hird, Miss A. Caddick, T. Kernick, Mrs C. Price, Miss A Minnis, Miss M. Alker, R. Waight
1987 S. Murray, G. Dwen, M. Harrison.
1995 Ms A. Harrison, Ms A. Meacock, Ms B. Grifliths, Ms A. Oates, N. Copping, P. Hancock, M. Booth, R. Kay.
1996 Jane Clough, David Clough.
1998 Kate Ridler, Joanne Williams, Lynne Forshaw
1999 K. Wood, Paul McCracken, D. Abram.
2000 Janet Byers, Lynn Pydiah
2001 Jonathon Rogers, Paul Swarbrick, Matthew Sprake, Carla White, Andrea Tootill
2002 Judith Hughes, Lee Billington
2005 lan McCracken, Viv Williams

COUNTY B COLOURS AWARDED

1964 Mrs D. Griffiths, Miss J. Williams (Holywell); J. Howatson, W. D. Pierce (St Asaph); G. Roberts (Llandyrnog).
1965 Mrs S. Barron (Northop); Miss W. Young (Prestatyn).
1968 Mrs J. Hampson, Mrs Alker, Miss D. Jones (Deeside); P. N. Woods, Mrs R. Isherwood, K. Lloyd-Jones (Holywell); H. Evans (Northop).
1969 M. Coppack (Deeside).
1970 R. Long (Holywell).
1973 D. Milner (Rhuddlan).
1974 Mrs A. LI. Davies (Mold); P. Dunn (Prestatyn).
1999 L Billington, P. Swarbrick, S. Dates, C. Hughes, J. Byers.
2000 Paula Basfard, Judith Hughes, Carla White